Καθαρισμός παραλίας Μεσαίου Καρλοβάσου- Οκτώβριος 2011

Στις 18 Οκτωβρίου 2011 η Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξη καθάρισαν την παραλία του Μεσαίου Καρλοβάσου σε συνεργασία με την περιβαλλοντική οργάνωση Helmepa. Μ? αυτόν τον τρόπο το σχολείο μας προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στην προστασία του περιβάλλοντος καθαρίζοντας την παραλία για δεύτερη συνεχή χρονιά. Η δράση των μαθητών δημοσιεύτηκε στο περιοδικό της Helmepa Περισκόπιο των Ναυτίλων τεύχος 22/2011. Παράλληλα με τη συγκέντρωση των σκουπιδιών κάναμε και καταγραφή των απορριμμάτων σε ειδικά έντυπα που μας είχε αποστείλει η Helmepa.

Η δράση των μαθητών δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Περισκόπιο της Helmepa, τεύχος Δεκεμβρίου 2011 και Τα Γλαρόπουλα της Helmepa junior, τεύχος 68/2012.

Αυτές είναι οι δύο δημοσιεύσεις των περιοδικών:

Τα αποτσίγαρα και τα πλαστικά είχαν την τιμητική τους!... Συγκεντρώσαμε 263 αποτσίγαρα και 315 πλαστικά αντικείμενα. altaltaltalt