Επίσκεψη στη Ρώμη

Το διάστημα 24-28 Φεβρουαρίου 2014 έγινε η συνάντηση των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Comenius «To read is to grow» στη Ρώμη, την πρωτεύουσα της Ιταλίας. Από το ελληνικό σχολείο συμμετείχαν τέσσερις εκπαιδευτικοί, η συντονίστρια του προγράμματος-εκπαιδευτικός Αγγλικών, κ. Κατερίνα Μανουσάκη, ο υποδιευθυντής-υπεύθυνος του Ολοημέρου, κ. Κώστας Παπαντωνίου, η δασκάλα της Β΄ τάξης, κ. Τζένη Περιφάνα και η δασκάλα της Ε΄ τάξης, κ. Βάσω  Μπίρτσου. Συμμετείχαν επίσης πέντε μαθητές της Ε΄και της Στ΄ τάξης.  Κατά τις πρωινές συναντήσεις στο σχολείο San Biagio Platani οι εκπαιδευτικοί από όλα τα συμμετέχοντα σχολεία παρουσίασαν μεθόδους και καλές πρακτικές που χρησιμοποιήθηκαν για την προώθηση της φιλαναγνωσίας. Οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων έκαναν εργασίες από κοινού  και πραγματοποίησαν δραστηριότητες στη σχολική βιβλιοθήκη. Επίσης διάβασαν, ο καθένας στη γλώσσα του ένα ποίημα που είχε επιλέξει κάθε σχολείο. Όλοι οι συμμετέχοντες μαγεύτηκαν από τις ομορφιές της Ρώμης και την εγκάρδια υποδοχή του ιταλικού σχολείου.