Λέσχη ανάγνωσης-Ο Υπερίων του Εμινέσκου

Στις 28 Σεπτεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση της λέσχης ανάγνωσης του σχολείου για τη σχολική χρονιά 2013-2014. Στη λέσχη διαβάστηκε το ποίημα Υπερίων (Luceafarulτου ρομαντικού Ρουμάνου ποιητή, Μιχαήλ Εμινέσκου (Mihai Eminescu).

Ο μαθητής Ε.Μ., διάβασε με μεγάλη ευχέρεια τη μετάφραση του ποιήματος στα ελληνικά, η οποία ήταν σε αρκετά δύσκολη γλώσσα, χωρίς μάλιστα να έχει προετοιμαστεί.

Κατά διαστήματα η ανάγνωση σταματούσε και τα παιδιά συζητούσαν γι' αυτά που μόλις είχαν ακούσει. Μετά το τέλος της ανάγνωσης οι μαθητές πήγαν να ετοιμαστούν για την παρουσίαση ενός μικρού θεατρικού, ενώ οι μεγάλοι, γονείς και εκπαιδευτικοί συζήτησαν για το περιεχόμενο του ποιήματος.

Η συνάντηση έκλεισε με την παρουσίαση του θεατρικού από τους μαθητές, οι οποίοι εισέπραξαν επάξια το χειροκρότημα.