Σχολικός εκφοβισμός

Στο άρθρο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε μερικά επιλεγμένα βίντεο με θέμα το σχολικό εκφοβισμό.

Τα δύο επόμενα βίντεο απευθύνονται στις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου:

{youtube}0ceFYiG5wBc{/youtube}

{youtube}TD0ok9K00RM{/youtube}

Στο επόμενο βίντεο ακούγεται το τραγούδι Dare to be different, που μιλάει για το σεβασμό της διαφορετικότητας:

{youtube}j17axG1s1fo{/youtube}

Τα παρακάτω βίντεο ασχολούνται με το θέμα του ηλεκτρονικού εκφοβισμού που αφορά κυρίως τους εφήβους:

{youtube}_o8auwnJtqE&f{/youtube}

{youtube}amueaVHIZ6A&featu{/youtube}

Το επόμενο βίντεο αναφέρεται στο ρόλο των "παρατηρητών", όπως ονομάζονται όσοι είναι παρόντες σε περιστατικά βίας

και είτε υποστηρίζουν το παιδί που εκφοβίζει βοηθώντας ή ενθαρρύνοντάς τον

είτε παραμένουν αμέτοχοι

είτε υπερασπίζονται τα παιδιά που εκφοβίζονται και σταμάνε τις πράξεις εκφοβισμού:

{youtube}jRiAchoVm9E{/youtube}

Στο σχολείο μας γίνονται κάθε χρόνο δραστηριότητες με θέμα το σχολικό εκφοβισμό, οι οποίες απευθύνονται στους μαθητές, στους γονείς και στους εκπαιδευτικούς. Οι δραστηριότητες αυτές γίνονται στις 6 Μαρτίου, μέρα που έχει καθιερωθεί ως επέτειος κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, αλλά και σε άλλες χρονικές περιόδους.

• Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κυρία Ελένη Μακρή, προϊσταμένη του Κέντρου Διάγνωσης, Διαφοροδιάγνωσης και Υποστήριξης Σάμου (ΚΕΔΔΥ). Η κ. Μακρή έκανε τρεις παρουσιάσεις, δύο το πρωί για τους μαθητές των τριών μικρών  και των τριών μεγάλων τάξεων και μία το απόγευμα για τους γονείς των μαθητών του σχολείου. Λεπτομέρειες μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ:
  • Στις 12 Ιουνίου 2013, ημέρα της γιορτής λήξης προβλήθηκε δημόσια η ταινία για το σχολικό εκφοβισμό που έκαναν μαθητές του σχολείου. Λεπτομέρεις μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ
  • Στις 22 και 23 Νοεμβρίου 2013 έγινε στο σχολείο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα το σχολικό εκφοβισμό. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από το Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής της Γ.Σ.Ε.Ε. και συμμετείχαν εκπαιδευτικοί από τα Δημοτικά Σχολεία Μεσαίου Καρλοβασίου, 1ου Νέου Καρλοβασίου, Όρμου Καρλοβασίου και Αγίου Κωνσταντίνου. Λεπτομέρειες μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ