Λέσχη ανάγνωσης-"Οι ιστορίες του Νασρεντίν Χότζα"

Το δεύτερο βιβλίο με το οποίο ασχοληθήκαμε στη λέσχη ανάγνωσης για τη φετινή σχολική χρονιά ήταν "Οι ιστορίες του Νασρεντίν Χότζα". Πραγματοποιήσαμε δύο συναντήσεις για το βιβλίο αυτό. Στην πρώτη συνάντηση, που έγινε στις 18 Μαΐου στη βιβλιοθήκη του σχολείου διαβάσαμε μία από τις ιστορίες του Χότζα.

Η δεύτερη συνάντηση της λέσχης έγινε στο γειτονικό χωριό, τη Λέκκα, στις 25 Μαΐου στις 10 το πρωί. Η δραστηριότητα της λέσχης ήταν ομολογουμένως πολύ πρωτότυπη: παρακολουθήσαμε τα γυρίσματα της ταινίας της ιστορίας του Χότζα που είχαμε διαβάσει στην προηγούμενη συνάντηση με τους μαθητές του Β΄2. Ευχαριστούμε τον προϊστάμενο του Δημοτικού Σχολείου Λέκκας, κ. Χριστόφορο Κωνσταντινίδη για την παραχώρηση του σχολείου για τα γυρίσματα, καθώς και τους κατοίκους του χωριού που μας φιλοξένησαν. Ιδίως ευχαριστούμε τον κ. Παναγιώτη Κόκκα που μας παραχώρησε τη γαϊδουρίτσα, τη Φραντζέσκα. Το υπομονετικό τετράποδο ήταν αναμφισβήτητα ο πρωταγωνιστής της ημέρας!

Δείτε την ταινία στα αγγλικά εδώ: {youtube}t1doMUkX598{/youtube}