Διάβασμα μαζί με ένα ζεστό ρόφημα

Οι μαθητές του Ε'2 μαζί με τη δασκάλα τους, κ. Αθανασίου Εμμανουέλα, είχαν την ιδέα να φτιάξουν ένα σχολικό ταμείο, προκειμένου να αγοράσουν βιβλία, ένα για κάθε μαθητή!  Στόχος της δράσης αυτής, που γίνεται παράλληλα με το δανεισμό βιβλίων από τη Βιβλιοθήκη του σχολείου, είναι να μπορούν οι μαθητές να εργάζονται ομαδοσυνεργατικά και να κάνουν δραστηριότητες, όπως παρουσιάσεις βιβλίων και δραματοποιήσεις μετά από την ανάγνωση των βιβλίων.

Το πρώτο βιβλίο που αγοράστηκε με τα χρήματα του ταμείου είναι "Τα μαγικά μαξιλάρια" του Ευγένιου Τριβιζά. Οι μαθητές αφιέρωσαν ένα δίωρο από το μάθημα της Γλώσσας, προκειμένου να ξεκινήσουν το διάβασμα του βιβλίου. Η ανάγνωση του βιβλίου συνοδεύτηκε με ζεστή σοκολάτα που απόλαυσαν τα παιδιά στη Βιβλιοθήκη του σχολείου.