Επίσκεψη Έρης Ρίτσου

Το Νοέμβρη του 2012 επισκέφθηκε το σχολείο μας η γνωστή συγγραφέας και κόρη του πολύ μεγάλου ποιητή Γιάννη Ρίτσου, κ. Έρη Ρίτσου. Η κ. Ρίτσου μίλησε στους μαθητές για τον πατέρα της, καθώς και για το δικό της συγγραφικό έργο.

Χωριστά μίλησε στους μικρούς μαθητές της Α΄και της Β΄, οι οποίοι την υποδέχτηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου. Είχε προηγηθεί από τους δασκάλους των παραπάνω τάξεων η  ανάγνωση του παραμυθιού της κ. Ρίτσου «Οι τρεις βασιλοπούλες». Η συγγραφέας συζήτησε με τα παιδιά  για τον τρόπο γραφής του παραμυθιού και για το περιεχόμενό του.

Στη συνέχεια δέχτηκε ερωτήσεις από τους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων, οι οποίοι συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Στο τέλος απένειμε τον παρακάτω έπαινο στους μαθητές που δανείστηκαν τα περισσότερα βιβλία το καλοκαίρι:

Επιμέλεια άρθρου: Απόστολος Βελισκάκης-Τάσος Μποτζεκίδης