Καθαρισμός παραλίας Μεσαίου Καρλοβάσου-Μάιος 2012

Με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα του Περιβάλλοντος, 5 Ιουνίου, οι μαθητές της Δ1΄ και της ΣΤ΄ τάξης ανέλαβαν στις 30 Μαΐου 2012 να καθαρίσουν την παραλία που βρίσκεται στο Μεσαίο Καρλόβασι. Οι μαθητές μαζί με τους δασκάλους τους, κ.κ. Βασιλική Μπίρτσου και Νίκο Πατρώνη, καθώς και τη δασκάλα των Αγγλικών, κ. Κατερίνα Μανουσάκη, συνέλεξαν σκουπίδια από την παραλία. Ο σκοπός του καθαρισμού είναι διπλός, καθώς οι μαθητές φρόντισαν την παραλία που έχουν υιοθετήσει ως μέλη της helmepa junior, αλλά και θέλησαν να δείξουν στους μεγάλους ότι πρέπει να φροντίζουμε και να αγαπάμε το περιβάλλον.  Η δράση έγινε σε συνεργασία με την εκστρατεία «Καθαρίστε τη Μεσόγειο 2012».

Μετά από την περιβαλλοντική αυτή δραστηριότητα τα παιδιά του Δ΄1 δημιούργησαν τα δικά τους μηνύματα για το περιβάλλον. Μπορείτε να τα δείτε: στο: Εργασίες-Σχολικό έτος 2011-12-Εργασίες Δ΄1.