Διαγωνισμός ζωγραφικής παιδικής Helmepa

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης, και συγκεκριμένα στο Πρόγραμμα της παιδικής Helmepa, τα παιδιά της Δ1΄ και ΣΤ΄ τάξης με τη δασκάλα, κ. Βασιλική Μπίρτσου και την εκπαιδευτικό Αγγλικών, κ. Κατερίνα Μανουσάκη συμμετείχαν στο διαγωνισμό με θέμα «Βάλε κι εσύ μια πινελιά στης Γης τη ζωγραφιά». Στο διαγωνισμό λαμβάνουν μέρος μαθητές από τα σχολεία της Ελλάδας. Το Α΄ Βραβείο είναι η εκτύπωση του έργου σε αφίσα με τα ονόματα των παιδιών της ομάδας, καθώς και του εθελοντή εκπαιδευτικού, ενώ ως Β΄ και Γ΄ βραβείο δίνονται έπαινοι συμμετοχής. Τα έργα των παιδιών του Δ΄1 του σχολείου μας παρουσιάζονται παρακάτω:

Δυστυχώς, οι ζωγραφιές των παιδιών δεν έλαβαν κάποιο βραβείο,   γεύτηκαν όμως όλοι τη χαρά της δημιουργίας και της συμμετοχής.

Επιμέλεια άρθρου: Βασιλική Μπίρτσου-Μαρία Μπαρμπάκη